Suriyeli öğrencilere uyum eğitimi

 

“Ankara´nın Mamak ilçesinde, Türkiye’deki eğitim sistemi içerisinde yer alan Suriyeli çocuklara yönelik uyum eğitim programı hayata geçirildi.”

 

TED Üniversitesi ile Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortak yürüttüğü projede, öğretmenlere Suriyeli öğrencileri sınıflarda nasıl destekleyebilecekleri ilgili ve Türkçe dil yeterliliği farklı seviyelerde olan çocuklara ders anlatma yöntemleri konusunda eğitimler verildi.

Suriye´deki karışıklıklar nedeniyle Türkiye´ye göç eden Suriyeli öğrencilerin yaklaşık 62 bini devlet okullarında, 248 bini de geçici eğitim merkezlerinde eğitim öğretim görüyor. Bu süreçte, Milli Eğitim Bakanlığının, kamu kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin yanı sıra üniversiteler ve akademisyenler tarafından da çeşitli projeler yürütülüyor. Projede, Suriyeli öğrenciler ile birlikte, sınıfında mülteci öğrencisi olan öğretmenlerin mesleki anlamda desteklenmesi ve velilerin okul ile ilişkilerinin güçlendirilmesi amaçlandı.

Mülteci öğrencilerin yoğun olduğu bilinen okulda proje kapsamında, öğretmenlere mülteci çocukları sınıflarda nasıl destekleyebilecekleri ve Türkçe dil yeterliliği farklı seviyelerde olan çocuklara ders sırasında nasıl yaklaşabilecekleri ile ilgili eğitimler verildi. Bu kapsamda, Suriyeli anneler, sınıf öğretmenleri ve çocukların bir araya geldiği oturumlar düzenlenerek, Türkçe-Arapça çevirmen desteği ile drama etkinlikleri ve paylaşım oturumları yapıldı.

Etkinlikler sonunda, mülteci aile ve çocukların okula uyum ve resmi işlemleri tamamlama süreçlerinin kolaylaştığı ortaya çıktı. Suriyeli ailelerin çocuklarının eğitimine önem vermesi öne çıkarken, Türkiye´de çocuklarının eğitimlerinin sürekliliğinin sağlanması konusunda bilgilenen Suriyeli aileler, etkinliklerde etkin rol aldı.

GÖÇ-MAT isimli bu TÜBİTAK projesinde 2 yıl boyunca öğretmenlere eğitimler verilerek mülteci öğrencilerin bulunduğu sınıflarda öğrencilerin matematik başarısının olumlu yönde etkilenmesi ve öğretmenlerin mülteci çocukları ve aileleri yakından tanımasını ve bu şekilde ailelerin çocukların eğitimine aktif şekillerde dahil olması hedefleniyor.